Buďte viac v pohode

ZLEPŠITE SA VO VŠETKOM O 1 %

MALÝMI KROKMI K VEĽKÉMU CIEĽU

Je rok 2010 a Dave Brailsford dostal úlohu: Zmeniť zahanbujúcu skutočnosť, že žiadny britský cyklista dosiaľ nevyhral Tour de France. Brailsford nastúpil do cyklistického klubu Team Sky ako generálny riaditeľ s jednoduchým fígľom: „Spájanie minimálnych ziskov“. Skrátka, chcel zlepšiť každú vec, ktorú už robili, o jedno percento. Brailsford tvrdil, že ak sa v klube všetko, čo nejako súvisí s cyklistikou, zlepší o to jedno percento, dohromady to prinesie zásadnú výhodu.

Stratég Dave Brailsford. Menej vlasov, ale kopa inteligencie.

Prvý krok Neila Armstronga na Mesiaci bol čin, ktorý otriasol Zemou. Lenže… Na programe Apollo pracovalo 60 000 vedcov a technikov NASA. Technológie dodávalo ale ešte ďalších 20 000 súkromných firiem, dohromady 400 000 ľudí. Veľké kroky sa skladajú z mnohých menších krôčikov.

AGREGÁCIA MALÝCH ZISKOV/h5>
1 % zlepšenie
1 % zhoršenie
Funguje to na obidve strany. Zhoršenie o jedno percento dnes ani nespoznáte, ale skôr či neskôr sa začnete topiť v problémoch.

Vzali to od podlahy. Optimalizovali výživu jazdcov, tréningový program, ergonónmiu sedla, pneumatiky. Ale nezastavili sa v polovici cesty ako ostatní. Vyvinuli vankúš podporujúci kľudný spánok a brali ho so sebou do všetkých hotelov. Testovali najvhodnejší masážny gél a spôsob, akým si majú jazdci umývať ruky, aby minimalizovali infekciu. Hľadali skrátka to 1% zlepšenie všade.

Brainford veril, že keď zoptimalizujú každý detail, získajú titul z Tour de France do piatich rokov. V tom sa ale mýlil. Dostali ho už na konci tretej sezóny. Vtedy už navyše Brailsford trénoval celý britský cyklistický olympijský tím a Briti vďaka jeho stratégii získali na olympiáde 70 % zo všetkých cyklistických medailí.

AKO SA Z TOHO POUČIŤ?

Neupínajte sa na jediný veľký cieľ. Pravdepodobne sa vám ho totiž nepodarí splniť a všetko mentálne aj fyzické úsilie bude „v ťahu“. Základnou chybou je totiž obvykle fakt, že podceníte každodenné problémy a bežný rytmus života. Takmer každý náš návyk je výsledkom mnohých malých rozhodnutí. Keď potom ale chceme dosiahnuť nejaké zlepšenie, obyčajne túto skúsenosť hodíme za hlavu a máme pocit, že je potrebné urobiť niečo obrovské. Inak by to predsa nemalo zmysel! Nech už je to chudnutie, budovanie firmy, cestovanie alebo láska. Ale opak je pravdou.

kolo559

Väčšina životných úspechov nie sú osamotené udalosti, ale skôr zoskupenie malých krokov. Napríklad výsledok rozhodnutia robiť veci o 1 % lepšie alebo horšie. 100 % z toho potom vznikne ako súčet.

AKO PREKONAŤ ZLOZVYKY

Za všetko od hryzenia nechtov, cez prejedanie až ku zabíjaniu času na sociálnych sieťach môže stres a nuda. V rámci snahy o drobné pokroky sa nesnažte zlozvyk vymýtiť. To veľmi pravdepodobne nezvládnete. Skúste ho nahradiť niečím iným.

5 TRIKOV, AKO NAHRADIŤ ZLOZVYKY

Nájdite si náhradu – plán, čo robiť, keď zlý návyk udrie. Znie to trochu smiešne, ale funguje to. Čo keď si budete chcieť zapáliť? Dajte si dychové cvičenie. Láka vás Facebook? Napíšte radšej jednu vetu pracovného textu alebo zoznam na nákup.
Vyvarujte sa spúšťačov! Nechoďte do baru, ak tam vždy fajčíte. Vyhoďte všetky sladkosti, ak nechcete jesť sladké. Vypnite si automatické prihlasovanie na Facebook. Len pekne po každý krát vypĺňajte to svoje – čo najzložitejšie – heslo. Atď.
Nájdite si parťáka. S tým, kto rieši rovnaký problém, sa budete navzájom motivovať.
Nájdite si ľudí, ktorí žijú tak, ako chcete žiť vy. Nemusíte sa zbavovať starých priateľov, len sa neváhajte poohliadnuť po nových.
Nemusíte sa meniť úplne! Často si predstavujeme, že zmena zlého návyku znamená stať sa novým človekom. Tak to ale naozaj nie je. Cielený stav máte v sebe, len je zanesený zlými návykmi. Vráťte sa ku koreňom.

„Väčšina ľudí je taká šťastná, ako šťastná sa rozhodla byť.“

– Abraham Lincoln

DOKÁŽE TO ZUCKERBERG, ZVLÁDNETE TO TIEŽ

Kredit: Inc.com

Príkladom úspešnej taktiky stanovenia drobnejších cieľov je zakladateľ najznámejšej sociálnej siete sveta. Je však vidieť, že Mark je riadne motivovaný človek a dokáže si svoje záväzky ustriehnuť. Tým chceme povedať, že je potrebné si ciele nastavovať podľa seba. Nie dosahovať niečo, čo zvládol váš kolega alebo známy. Možno máte väčšiu vôľu a môžete tak na seba byť dokonca prísnejší. Alebo sa naopak snažíte riešiť celoživotnú traumu, takže aj maličký pokrok bude obrovská vec.

A ČO TEN ZUCKERBERG? TU JE ZOZNAM JEHO CIEĽOV ZA POSLEDNÝCH NIEKOĽKO ROKOV:

2010

Rozhodol sa naučiť po čínsky. A v roku 2015 už zvládol dvadsaťminútový televízny rozhovor jednoduchou čínštinou.

2011

Vyhlásil, že bude jesť len mäso zo zvierat, ktoré si sám zabije. Stal sa takmer vegetariánom, ale tiež zabil niekoľko kuriat, homára, kozu a prasa.

2012

Vrhol sa na kódovanie, aby sa vrátil ku koreňom.

2013

Rozhodol sa každý deň stretnúť s nejakým novým človekom (mimo kancelárie Facebooku).

2014

Dal si za úlohu stať sa vďačnejším a každý deň napísať ďakovný list.

2015

Chcel prečítať každé dva týždne novú knihu (pozrite sa, (pozrite sa, aké knižky na základe toho odporúča).

2016

Stanovil si, že nakóduje vlastný program umelej inteligencie (alebo, ak chcete, osobnú asistentku), ktorá by mu pomáhala s prácou.

Možno si poviete, že Mark má pre takéto úlohy oproti väčšine ľudí pomerne skvelé podmienky. A že vy driete od rána do večera a donútite sa ledva vstať z postele. Ale podľa nás túto tendenciu ku zlepšovaniu nezískal až ako multimiliardár. Je dosť možné, že by nebol tam, kde je, keby to nerobil vždy.

“Každý človek je zámožný, pokiaľ má zdravé ruky a rozum.“

– Tomáš Baťa